CZ-UA Tandem | тандем

Hledáme dobrovolníky, kteří by chtěli být přáteli a oporou lidem z Ukrajiny.

Co je součást tandemu

Jedná se o přátelský podporující vztah. Společně se alespoň jednou týdně potkat. Jít spolu na procházku, strávit spolu čas, společně vyvenčit děti… A nebát se naslouchat a sdílet. Hledáme ty, kteří umí rusky nebo ukrajinsky, ale i ty, kdo jazyk neumí, ale nebojí se dobrodružství třeba pomocí překladače nebo rukama-nohama (ukrajinština je hned po slovenštině češtině nejbližší jazyk a mnoho slov je stejných).

Co součástí tandemu není

Nepředpokládáme, že byste svému ukrajinskému parťákovi pomáhali s cestami na úřad a podobně (ale můžete) a určitě ne, že byste ho/ji nějak podporovali materiálně nebo finančně (a v rámci tohoto vztahu vám to opravdu nedoporučujeme dělat). Nejde ani o krizovou intervenci nebo odbornou psychologickou pomoc, ani to není žádoucí. Díky přátelskému vztahu se můžete dozvědět o dalších potřebách rodiny, které nemusíte řešit vy, budete mít k dispozici kontakty na odpovědné osoby.

Jak to funguje?

  • Zjistíme, kdo z Čechů a Ukrajinců má o tandem zájem.
  • Dáme dohromady lidi, kteří k sobě pasují – třeba podle věku dětí, zájmů nebo místa bydliště.
  • Domluvíme vám první setkání.
  • A zbytek necháme na vás – ale zůstaneme s vámi v kontaktu, kdyby bylo něco potřeba.
  • Až vás bude pár, založíme whatsapp skupinu, ve které si můžeme navzájem pomáhat
  • Máme přislíbenou možnost supervize pro ty z vás, kdo o ni budou mít zájem.

Předpokládáme, že současně budete se “svým” člověkem v kontaktu – například skrze aplikaci Native Chats, která umožňuje, abyste psali svým rodným jazykem a ten druhý to viděl v tom svém. Nebo si domluvte jiný kanál (Ukrajinci mají rádi Telegram, který je jako whatsapp a dobře funkční). Nepředpokládáme, že byste dělali krizovou linku, ale být třeba do 24h schopný odpovědět na zprávu je fajn. 🙂

Tandem je pro vás i vašeho partnera dobrovolný a můžete z něj kdykoliv vystoupit, když to nepůjde dobře. Nebojte.

Je také potřeba se připravit na to, že některé rodiny tu jsou dlouhodobě, jiné jen přechodně a hledají trvalejší ubytování, které v Roztokách nenajdou – a v takovém případě se váš vztah může přerušit, protože odjedou pryč. Odjíždějící rodině se ale budeme snažit najít podobný vztah v místě, kde budou žít, a budeme moc rádi, když nám s tím případně pomůžete.

Про тандем для українців

Дорогі наші, 
ми намагаємося допомогти вам у вашій ситуації в тих речах, які є невідкладними, але ми хочемо полегшити вам життя навіть після того, як ви маєте, що поїсти і куди прикласти голову.

Важко зорієнтуватися в новому середовищі і ще більше прижитися  в нього. Комусь із вас допомагає сім’я, з якою ви живете, комусь не дуже…

Ми хотіли б запропонувати вам дружні стосунки з одним із чехів тут, у Розтоках та його околицях. Це може бути жінка з дітьми вашого віку, такий же старенький, підліток зі схожими інтересами…

Наша ідея полягає в тому, що ви будете зустрічатися раз на тиждень, а решта залежить від вас. Ви можете разом погуляти або влаштувати спільну розвагу. Ви можете бути з дітьми на дитячому майданчику або піти кудись ще – вирішувати вам. Іноді це може бути трохи авантюрним, тому що багато чехів, особливо молодші, не розмовляють російською (майже ніхто українською), але ми віримо, що ми навчимося розуміти один одного. Ваш гід допоможе вам дізнатися, як справи в Чехії, який чеський менталітет і як ми вирішуємо багато дрібниць, які несе життя.

Роль чехів буде бути вашим другом, бути з вами. Допоможіть вам зорієнтуватися в чеському світі. Ми не очікуємо, що вони допоможуть вам, наприклад, з поїздкою до влади – намагаємося робити це масово. І це не їхня робота — допомагати вам фінансово.

Це добровільні стосунки з обох сторін, тому ви можете залишити їх у будь-який момент, якщо не сядете один з одним, не хвилюйтеся.

Якщо вас цікавить Тандем, для себе, або навіть для бабусі чи дітей старшого віку, заповніть, будь ласка, форму. І ми просимо вибачення за постійне заповнення деяких форм. 🙂