DŮLEŽITÉ – Roztoky pomáhají k 20.4.2022

Sestavily hlavy jednotlivých týmů, zpracovali Míša Caislová a Jirka Snítil 

AKTUÁLNĚ

Hledáme ekonomický tým

A začneme zostra.
Hledáme někoho, komu to finančně myslí a ve spolupráci s městem Roztoky bude držet v hlavě (a tabulce), na co jsou potřeba které finance; co máme, co potřebujeme, co je priorita a z jakého zdroje to chceme platit. Nemělo by to vzít moc času, ale chce to specifický druh přemýšlení. 🙂 A jako v jiných týmech, vítáme rozmanitost a zastupitelnost, víc hlav víc ví a zátěž rádi rozkládáme mezi více lidí. Takže ideálně nehledáme jednoho člověka, ale několik aktivních součástí týmu, co mohou věnovat trochu svého času.

Dalším úkolem pak samozřejmě bude na základě nějakého přehledu a plánu potřebné finance shánět. To můžeme dělat různě a je to také potřeba. I s tím nám může někdo pomoci – drobně, nebo možná i více a placeně, cesty můžeme hledat.

Máme půlku terénního pracovníka a hledáme tu druhou

Po měsíci intenzivní dobrovolnické práce a po jednání s městem jsme našli shodu, že Roztoky potřebují placenou pozici komunitního terénního pracovníka, kterého zaměstná město. Hlavní pracovní náplní je komunikace s UA rodinami, které u nás mají dlouhodobé bydlení, mapování jejich potřeb, pomoc s prací, školami, školkami, integrační komunitní aktivity, zkrátka následná péče a podpora všeho druhu ve spolupráci s dobrovolnickými týmy.

Od 11. 4. začala na půl úvazek pracovat Viktorie Hudzak, Ukrajinka, která od svých 8 let žije v Roztokách, takže je vybavená jazykově, znalá místních poměrů, mladá, flexibilní a skvěle spolupracující. Hledáme ještě druhou půlku do týmu, tipy už máme.

Skupinová a individuální podpora pro pomáhající

Nejsme na to sami! Kdokoli z týmu hostitelských rodin i dobrovolníků může využít podpory terapeutů, kteří nabízejí zdarma své služby – skupinová setkání s Lucií a Vítkem Čelikovskými na Husitské faře nebo individuální psychologická podpora, ev. krizová intervence Zuzany Lebedové, Vítězné náměstí 10, Praha 6 na základě telefonické domluvy.

ZPRÁVY Z KOMUNITY

Ukrajinský catering

 Ženy z Ukrajiny si vyzkoušely udělat catering na několika akcích a vypadá to, že dobroty z ukrajiny budou stálou součástí roztockého kulturního dění.

Dobročinný bazárek

Po půl roce se ve Vratislavce opět konal dobročinný bazárek dětských věcí. Svítilo slunce, foukal vítr, pršelo i sněžilo. Věcí se prodalo hodně a spousta se jich rozvezlo do humanitárních organizací. Výtěžek z prodeje podpořil učitele adaptačních tříd ve škole. Obrovskou práci s tříděním a vykládáváním věcí zastal asi 20členný česko-ukrajinský tým.

Pravidelné setkávání

Nově se potkáváme každý týden v pátek v 18.30 v salónku kavárny Vratislavka (Kroupka 38). Máme tam k dispozici filtrovanou kávu a čaj, cokoliv dalšího můžeme přinést na společný stůl. Chcete-li se potkat, přijďte!

Společné tvoření

Olga spolu s Helenou Procházkovou předala na tvoření příze, jehlice, háčky, šicí stroj, látky, korálky… Ozvalo se určitě přes 15 lidí a jsou moc vděční za možnost tvořit.

Kola a koloběžky

Olga předala dětem přes 20 kol, koloběžek a odrážedel. Další koloběžky a kola byla vyzvednuta ze skladu a nebo přímo od dárců. Děkujeme všem!

Dílnička pro nejmenší

Václava Vendulka Bromovská uspořádala dětskou dílničku pro nejmenší. Dorazilo 7 dětí a všechny byly moc spokojené!

Akvarel

Děkujeme moc Kamile Havlíkové za organizaci workshopu akvarelu. Zájem byl obrovský, ale bohužel z nějakých důvodů nikdo nedorazil… a my nevíme proč. Ale zjistíme proč, aby se to už nestalo.

Pujčování knih v Korozi

Díky Sabině Francokové a jejím kamarádkám si mohly rodiny vybrat cizojazyčné knihy a půjčit si je na 6 týdnů. Po 6 týdnech bude v kavárně Koroze další kolo půjčování.

Perníčky

Tři sobotní voňavá setkání pro české i ukrajinské rodiny pod patronací evangelické farářky Anny Pokorné – zadělání těsta, vykrajování, pečení a na závěr zdobení.

Keramická dílna

Fosca di Gabriele, lektorka keramiky v Roztoči, nabídla rodinám z Ukrajiny dvě odpoledne volné tvorby s hlínou. Přes 20 dětí i dospělých vtisklo do hlíny všechno, čím nyní žijí nebo čím by ve svých snech chtěli žít.

Koncert Jany Koubkové

Díky pozvání Jana Schiesla se mohly rodiny z Ukrajiny zúčastnit a moc si to užily.

ZE ŽIVOTA TÝMŮ

Ubytovací tým

 V Roztokách bylo naším týmem od zahájení války na Ukrajině ubytováno několik set žen, dětí, miminek, seniorů a několik mužů. Někdo zde našel bydlení na delší dobu u skvělých hostitelských rodin – máte náš neskonalý obdiv za poskytnutí svých obýváků, kuchyní, zahradních domků, urychlené rekonstrukce bytů po babičce apod. Někdo se po pár dnech odpočinku již přesunul dál, jiný se dokonce již vydává na cestu zpět na západ Ukrajiny. Několik set osob jsme rovnou ubytovali v jiných oblastech.

Přesná čísla nelze říct, protože zejména první tři týdny tým 10 “realitních makléřek v tísni” pracoval v režimu “ja rabotaju 24/7”, jak říká Olga Rubešová, a na záznamy volajících a projíždějících lidí a rodin (a zvířat 🙂) někdy nebyl čas – a tak nám u rodin, kterým jsme nalezli ubytování jinde, často chybí počet lidí i jakákoliv zmínka o nich v evidenci. Zatím poslední ubytovaná rodina v Roztokách byla cca 25. března, od té doby jsme všechny ostatní ubytovali mimo Roztoky, po celé republice i v dalších zemích.

Značná část aktuálně ubytovaných rodin v Roztokách se k nám dostala přes naše zde dlouhodobě usazené ukrajinské spoluobčany. Zároveň ale sami obyvatelé Roztok od začátku ubytovávají i mimo naši iniciativu, přes celostátní databáze pomoci, přes své ukrajinské kolegy v práci, sousedy apod. Kapacita ubytování v Roztokách je ale opravdu naplněna, zbývá pouze tranzitní ubytování ve Skautské osadě v nouzových případech.

Bohužel nekončí příliv nových žen a dětí na útěku, nyní se vydala do pohybu jihovýchodní část Ukrajiny, a tak telefony a SMS přímo z Ukrajiny nebo od zoufalých příbuzných zde se opět značně znásobily. Pokud víte o možnostech ubytování jinde v ČR, budeme rádi za jakoukoliv informaci, kam můžeme lidi na cestě rovnou poslat.

Deník ubytovacího týmu je pestrý na neuvěřitelné historky, lidi, zážitky. A je 100% plný pozitivními zkušenostmi s českými rodinami, řidiči z hranic i organizacemi včetně úřadů a škol. Tisíce telefonních hovorů s lidmi, které vůbec neznáme, byly všechny v dobré náladě, plné díků a podpory, a to i v pozdních nočních hodinách a přes neustálé změny. Za to všem děkujeme.

Provozní tým

Provozní tým už není! Původně obvolával rodiny 2.-3. den po příjezdu, zjišťoval jejich potřeby, zajišťoval základní informace, než rodiny dorazí na setkání. Tuhle práci už nepotřebujeme (nové rodiny jezdí minimálně, práci zastane terénní pracovnice). Takže hurá, hotovo!

Tým následné péče a volnočasových aktivit

Náplň našeho týmu postupně postupně přebírá terénní tým, což je dost dobrej pocit. Máme radost, že se ukrajinské děti i dospělí postupně začleňují do kroužků a kurzů v Roztoči, sportovních aktivit v Sokole, že se rodí a realizují nápady na společné tvořivé dílny, výlety, koncerty. Roztoč nově nabídne své prostory v omezených časech aktivitám, které si může ukrajinská komunita sama vést, protože má mezi sebou zkušené lektory – tanec, joga a další. A přemýšlíme o létu, o možnostech příměstských programů pro děti, které by si také mohla UA komunita organizovat z větší části sama. Díky všem za skvělou práci!

Infotým

 Infotým má novou posilu, jinak ale pracuje stále stejně – snaží se odchytávat informace a dávat je na web a do manuálu. Důležitější věci dáváme i do aktualit. A dělal tenhle článek. 🙂

Burza práce

 Tým burzy práce by rád poděkoval všem lidem z Roztok a okolí, kteří projevili velkou vstřícnost a nabídli mnoho pracovních příležitostí. Pomocí vyplněných formulářů nabídky i poptávky na www.roztokypomahaji.cz vznikla tabulka pracovních příležitostí, s níž pracujeme a snažíme se najít vhodná propojení. Slabinou ale zůstává špatná zpětná vazba. Ve většině případů se nedozvíme, zda propojení skutečně dopadlo ke spokojenosti obou stran, nebo je třeba pro danou osobu hledat práci jinou. Proto vybízíme zájemce o práci, ať se nespoléhají pouze na vyplnění formuláře, ale v případě, že se jim nikdo z nás neozve, se mohou aktivně připomenout pomocí emailu burzapraceroztoky@gmail.com Osvědčilo se nám, obzvláště u lidí s vyšší kvalifikací, zaslání dobře zpracovaného životopisu. Šance na získání kvalifikované práce se při cílené rozesílce propracovaného CV v českém (příp. anglickém jazyce) s přiloženou fotografií a osobním vzkazem rapidně zvyšuje. Problémem, na který narážíme, je jazyková nevybavenost, která je často jedinou překážkou jinak perfektního pracovního propojení. Osvojení si základů českého jazyka a projevení aktivní snahy je tedy prioritou, jistě nejen z hlediska pracovního uplatnění.

Tým hotelu Academic

Hotel Academic jsme dočasně využívali jako přechodnou ubytovnu pro ty, kteří k nám do Roztok přijeli, a hledali jsme pro ně dlouhodobé bydlení. Tato situace už skončila, a tak Academický tým v podstatě končí. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je, když přijedou lidé do hromadného ubytování, co potřebují, jak to dělat, aby nebyla frustrovaná pokud možno ani jedna strana… a zjistili jsme, že to znamená zhruba 1 člověka na 20-30 lidí na fulltime. Doufáme, že tuhle vědomost nebudeme potřebovat využít dále. Prostory nyní poskytl majitel hotelu (Ukrajinec) pro ubytování mladých ukrajinských sportovců, kteří budou v Čechách intenzivně trénovat přes Mezinárodní svaz mládeže.

Tandem

O Tandem, tedy propojování českých a ukrajinských rodin, je daleko menší zájem, než jsme čekali. Ze strany Ukrajinců. Dává to smysl – mnoho z nich má podpůrný vztah s hostitelskou rodinou, navázané vztahy s lidmi v podobné situaci a další vztah tolik nepotřebují. A navazovat vztahy stojí spoustu energie. Přesto jsme několik lidí propojili. A Tandem pomáhá i tam, kde někdo z komunity potřebuje pomoci s něčím, na co nemá hostitelská rodina kapacitu, nebo pro lidi, kteří potřebují pomoci a hostitelskou rodinu nemají.

Kurzy češtiny

Momentálně běží 4 kurzy. Dva ranní (pondělí, středa, pátek 8,30-10,00 a 10,30-12,00) v ateliéru Roztoče v Havlíčkově ulici) a dva večerní (pondělí, středa, čtvrtek 17,00-18,30 a 18,30-20,00) v přístavbě ZŠZB. Je nás dohromady 11 lektorů – dobrovolníků, povětšinou amatérů, které tento typ práce dost baví! Kurzy se vyhlašovaly postupně dle poptávky, tj. jeden za druhým. A stejně se pořád někdo zlobí, že se na něj/ni nedostalo. V ranních kurzech už je znát, že některým ženám se pomalu daří najít práci. Někteří studenti se odstěhovali do cizích zemí (Polsko, Slovensko), někteří k nám dojíždějí z okolních měst a obcí či vzdálených částí Prahy. Uvažujeme o sloučení pokročilejších ranních kurzů a vyhlášení nového kurzu pro úplné začátečníky. Snažíme se, aby v kurzu bylo maximálně 18 lidí. Studenti mají možnost objednat si učebnici Čeština expres za zvýhodněnou cenu 220 Kč, popř. si ji zapůjčit proti záloze 300 Kč od Roztoče (32 učebnic zakoupilo město a darovalo Roztoči, bezmála polovina z nich je mezi lektory). Vždycky mi přišlo šílené učit na základce v místě bydliště, že tě jako všichni znají a tak…

Tým hmotné pomoci & humanitární sklad

Každý den kromě středy vyzvedáváme potraviny z Alberta. Někdy se jedná o dvě banánovky, jindy o několik. Potraviny jsou v dobrém stavu. Zájem o potraviny je obrovský. Pan Anatoli vydává potraviny po taškách, není možné si brát kdo co chce. Při vydávání potravin je vyžadováno ukrajinské vízum – předpokládám jen u prvního vydání.

Jídlo vozí také dárci z řad obyvatel Roztok i přespolní. Přicházejí i sbírky od firem Jako je například Generali, drogistické zboží od firmy z Roztok, čekáme zásilku různých věcí (sešity, láhve na pití, propisky apod.) od Flying Tiger.

Oblečení je dostatek. Jsme schopni zásobovat i další sbírky a to například směr Ukrajina nebo ukrajinské romské uprchlíky přes pana Ščuku. V případě že něco potřebujeme, většinou stačí vyhlásit sbírku jen mezi přáteli a věci se posbírají.